Past Award Recipients

Distinguished Alumni Award

Criteria

The nominee must be a graduate or former student who has successfully completed 12 quarter hours of work at UCSB or its predecessor institutions (UCSBC, Santa Barbara State College, Santa Barbara State Teachers College).

The nominee must have achieved outstanding recognition in his/her field of endeavor.

The nominee must be able to attend the award ceremony.

Name Year Emphasis
Lisa Bruce '83 2018  
Barbara Rush '48 2017  
Nick Swinmurn '96 2017  
Harris Faulkner '87 2017  
Dr. Betty Koed '83, '91, '99 2016  
Christa Gannon '94 2016  
Jose Hernandez '86 2015  
Steven M. Hilton '74 2015  
Cliff Lambert '73 2015  
Jack Johnson '97 2015  
Kim Johnson '97 2015  
Lori Bettison-Vega '83 2014  
Edith Widder '77 2014  
Jason Lezak '99 2013  
Amir Abo-Shaeer '96, M.M.E.'98, M.Ed.'01 2013  
Josh Berman '91 2013  
Peter Bouckaert '93 2012  
Jim Rome '86 2011  
Lynn Koegel ’80, M.A. ’82, Ph.D. ’93 2011  
Carol Greider '83 2011  
Hank Pitcher '71 2010  
Doug Otto '73 2009  
Mark French '73 2008  
Elizabeth Gabler '77 2008  
John Fielder '68 2007  
Angela Belcher '91, Ph.D. '97 2006 Science
Robert Sipchen '76 2006 Journalism
Sunne Wright McPeak '70 2005 Public Service
P. Lynn Scarlett '71, M.A. '73 2005 Public Service
Ishaq Shahryar '61, M.A. '69 2004 Business/International Relations
Jeff Henley '66 2004 Business
Anabel Ford '74, M.A. '76, Ph.D. '81 2003 Archaeologist
Marcia Knopf McQuern '64 2002 Publishing
Scott Frank '82 2002 Writing
Marc Grossman '73 2001 Public Service
Lois Capps M.A. '90 2000 Public Service
Raymond Fisher '61 1999 Law
Manuel Esteban Ph.D.'76 1998 Education
Pamela Meyer Lopker '77 1998 Business
Karl Lopker '73 1998 Business
William Russell '40 1998 Athletics
Delaine Eastin M.A.'71 1997 Education
James Lemke Ph.D.'66 1997 Physics
Faith Thayer Fitzgerald '65 1996 Medicine
Eric Roth '66 1996 Screenwriter
Clifton Smith '53 1996 Botany
Leroy Chiao M.S. '85, Ph.D. '87 1995 Science
Richard Fajardo '73, '76 1995 Law
Meredith Ford Khachigian '66 1994 Public Service
Richard Serra '61 1994 Art
Jeffrey Babcock '69, Ph.D. '72 1992 Music
Thomas H. Bruggere '68 1992 Business
Barbara Bodine '70 1991 International Diplomacy
Harvey B. Schechter '47 1991 Humanitarian
Jean Kaye Tinsley '49 1991 Aviation
Joseph C. Wilson IV '72 1991 International Diplomacy
Lynne Cox '79 1990 Athletics and International Relations
Melvin C. Hodges '65 1990 Law
Ilene Segalove '72 1990 Art
Barry Berkus '55 1989 Architecture
Kenneth L. Khachigian '66 1989 Public Service
Patricia D. Phillips '56 1989 Law
Lawrence R. Baca '73 1988 Public Service
Tupper Ansel Blake '66 1988 Photography
Alexei V. Filippenko '79 1988 Science
Max Jamiesson '56 1988 Business
Daniel R. Doiron '72, '78, '82 1987 Science
Georgia T. Jeffries '70 1987 TV & Film Production
Gail S. Schoettler '69, '75 1987 Public Service
Todd Crow '65 1986 Performing Arts
John K. Geoghegan '59 1986 Public Service
Lewis A. Tambs '62 1986 Public Service
Bob Ballard '65 1985 Science
Mary Miss '66 1985 Art
Richard Arendsee '59 1984 Business
Dudley Carlson '55 1984 Military
Mariana R. Pfaelzer '47 1984 Law
Lorenzo Dall Armi '46 1982 Education
Manual Unzueta '73 1982 Art
Theodore Hanley '40 1981 Education
Roger Huyssen '68 1981 Art
William McLaughlin '50 1981 Education
Phillip Spector '71 1981 Public Service
June York Behrens '47 1979 Education
Hale R. Tolleth '52 1979 Medicine
Theodore B. Troy '53 1979 Business
Stanley J. Daily '57 1978 Public Service
Hans Mayr '41 1978 Education
Michael Westmore '61 1978 Performing Arts
Marc B. Nathanson M.A. '69 1977 Business
Richard O'Brien '43 1977 Education
Otey Scruggs '51 1977 Education
Jack Wilmore '60 1977 Physiology
Eric Bruckner '60 1976 Business
Blanche Gamby Cannady '43 1976 Education
Frances Boyton Murphy '43 1976 Humanitarian
Charles Perlee '55 1976 Performing Arts
Frances Karpe Wood '49 1976 Public Service
Garlyn Basham '36 1975 Education
Jeanne Cook '58 1975 Performing Arts
Michael K. Douglas '68 1975 Performing Arts
Robert L. Kelley '48 1975 Education
Robert A. Scalapino '40 1975 Education
William Van Schaick '49 1975 Humanitarian
Richard A. Williams '59 1975 Business
Julie A. Felix '60 1971 Performing Arts
Robert Mardian '44 1971 Public Service
F. Jay Taylor '48 1971 Education

 

Graver Alumni Service Award

Criteria

The nominee must be a graduate or former student who has successfully completed 12 quarter hours of work at UCSB or its predecessor institutions (UCSBC, Santa Barbara State College, Santa Barbara State Teachers College) and demonstrated exceptional leadership and service to the University through direct and meaningful involvement with Association-related activities.

Sitting members of the Board of Directors of the UCSB Association and previous recipients are not eligible for this award.

The nominee must be able to attend the award ceremony.

Name Year
Don and Kathleen (McCarthy '87) Scott 2017
Susan Worster '70 2016
Judy Stapelmann '63, M.A.'65 2015
Steve Mendell '63 2015
Ken Preston '70 2014
Joel Michaelsen '69 2014
Debbie Fleming '86 2014
Philip J. Bugay '81 2013
Ron Rubenstein '66 2013
Dr. Yolanda Garcia '70, M.Ed. '72, Ph.D '98 2012
Gene Lucas '73 2011
Lynn Reitnouer '55 2010
Bill Villa '77 2010
Harvey Schechter '47 2009
Jim Barber '67 2008
Paul Sweet '69 2007
Robert Lorden '49 2006
Mary Jane Fuerst Salcido '62 2005
Kent Vining '70 2004
M.S. "Doc" Kelliher '34 2003
Frank Goodall '51 2002
Lois Vedder Goodall '48 2002
Brent Anderson '70 2001
Gary Gallup '61 2000
Gail Greenwald Uilkema '65 1999
Fred Brewer '66, Ph.D. '71 1998
Paula Lyall Stansbury '45 1997
Frank Stevens '59 1996
Charles V. Loring '72 1995
Charles Graver 1994
Patty Denton '62 & Roger Whalen '61 1993
R. Marilyn lee '69 1992
Douglas E. Schmidt 1991

 

Honorary Alumni Award

Criteria

The nominee must be a non-alumnus/alumna of UCSB.

The nominee must be a friend of UCSB or its predecessor institutions (UCSBC, Santa Barbara State College, Santa Barbara State Teachers College) whose dedication and commitment has significantly enriched the substance and contributed to the reputation of UCSB as one of the nation's leading universities.

The nominee must have attained significant professional or personal accomplishments.

The nominee must have demonstrated exceptional integrity and character.

The nominee must be able to attend the award ceremony.

Name Year
Thomas Harriman 2017
Dr. Joseph Incandela 2016
Gregg Wilson 2016
Alice Waters 2013
Natalie Orfalea 2013
Jean K. Schuyler 2013
Richard Sanford 2012
Dr. Walter Mead 2012
Lady Leslie Ridley-Tree 2012
Michael Towbes 2011
Robert Koegel 2011
Joseph H. Pollock 2010
Betty Elings Wells 2010
Virgil Elings 2010
Judy Henley 2009
Duncan Mellichamp 2009
Arthur Rupe 2008
Jack O'Connell 2007
Richard Jensen 2006
Alex Pananides 2006
Fred Kavli 2005
Sara Miller McCune 2005
Peter Steiner 2005
Marcy Carsey 2004
Peter Jordano 2003
Ralph Nair 2003
James Keenan 2002
Bernice Geiringer 2001
Gary Hart 2001
Dilling Yang 2001
Henry Yang 2001
Robert Talley 1999
Paul Orfalea 1998
Bruce Corwin 1997
Don Gevirtz 1996
Marilyn Gevirtz 1996
Edward E. Birch 1995
Barbara Staner Uehling 1994
Theodore Hatlen 1993
Margaret Clinch Mosher 1992
Dorothy Corwin 1991
Mary Low Cheadle 1990
Vernon Cheadle 1990
Gilbert Garcia 1990
John R. "Jack" Kinney 1990
Richard Cook 1989
Winifred Lancaster 1989
Louis G. Lancaster 1989
Ardis O. Higgins 1988
Cherie Raznick 1988
Aaron Raznick 1988
Donn Bernstein 1979
Robert A. Huttenback 1978
John Philip Womble 1978
Caesar Uyesaka 1976
Jerry Harwin 1975
Theodore Harder 1970

 

Lifetime Achievement Award

Criteria

The nominee must be a graduate or former student who has successfully completed 12 quarter hours of work at UCSB or its predecessor institutions (UCSBC, Santa Barbara State College, Santa Barbara State Teachers College).

The nominee must have achieved exceptional distinction in a given occupation or service over his/her lifetime.

The nominee must be able to attend the award ceremony.

Name Year Emphasis
Lois Capps '90 2017  
William Haskell '60 2007  
William Cunningham '52 2006 Business
Dionicio Morales (1937-43) 2006 Civil Rights
Stephen Cooper '68 2005 Business
Lowell Steward '42 2004 Civil Rights
Jack Dixon Ph.D. '71 2003 Chemistry
Ray Ward '59 2002 Facility Management
Tom Morgan '63 2001 Athletics
William Dinsmore '68 2000 Business
Maurice Duca '66 2000 Business
Richard L. Goode '57 2000 Medicine
Warren Dorn '41 1999 Public Service
Robert Sherman '47 1999 Athletics

Teaching Award

Name Year Field
Petra Van Koppen '79, Ph.D. '84 2008 Chemistry
Carl Zytowski 2007 Music
Paula Yurkanis Bruice 2006 Chemistry
Walter Mead 2005  
Marguerite Bouraad-Nash 2004  
Gene Lucas '73 2003  
Paul Wack 2002  
Miriam Polne-Fuller Ph.D. '82 2001  
Frank McConnell 2000  
Barry Tanowitz M.A. '77, Ph.D. '80 1999  
Walter Holden Capps 1998  
J. Marc McGinnes 1997  
Harold Drake 1996  
Lawrence Willson 1995  
Robert Kelley '45 1994  
Albert Kaspin 1993  
Muriel Zimmerman 1992  
Richard Ross 1991  
Nadir Dagli 1990  
Gerald Larson 1989  
Anne Pidgeon 1998  
Charles Wolfe 1987  
John Skalnik 1986  
Herbert Fingarette 1985  
Keiko Mochizuki 1984  
Warren Hollister 1983  
Ursula Mahlendorf 1982  
Eloise Hay 1981  

Previous Awards

Name Year Award Received
Chally Chalberg 2000 Founders
Charles V. Loring '72 1995 Alumni Service
Charles Graver '62 1994 Alumni Service
Patricia Denton Whalen '62 1993 Alumni Service
Roger Whalen '61 1993 Alumni Service
Giandomenico Picco '72 1992 International Diplomacy
R. Marilyn Lee '69 1992 Alumni Service
Julia Lynch Forbes '48 1982 Alumni of the Year / Pearl Chase Award
Robert L. Kelley '48 1982 Alumni of the Year
Florence Meredith '14 1980 Pearl Chase Award
Robert E. Blakemore '50 1978 University Service
Barbara Rush '48 1976 Alumni of the Year
Carol Mock '75 1976 University Service
Richard A. Williams '59 1975 University Service
Joy Yellowtail Toineeta '36 1974 Alumni of the Year
Robert Lagomarsino '50 1974 Alumni of the Year
Donald McInnes '63 1973 Alumni of the Year
Ardis Sloan Bryant '28 1969 Community & University Service
Betty Mae Groebli '52 1968 Alumni of the Year
John M. Groebli '46 1968 Alumni of the Year
Julio Bortolazzo '36 1967 Alumni of the Year
Pearl Chase 1966 Alumni of the Year
C. Carson Conrad '39 1965 Alumni of the Year
Donald K. Petterson '56 1964 Alumni of the Year
Carlos Bee '40 1963 Alumni of the Year
Donald Milton Hart '39 1962 Alumni of the Year
Neil C. Goedhard '49 1961 Alumni of the Year
Robert A. Scalapino '40 1960 Alumni of the Year